Daudzbērnu mamma aptuveni piecus gadus nesaņēma no valsts ģimenes pabalstu par ceturto bērnu. Kad viņa to uzzināja, viņa nevarēja nekur apstrīdēt šo netaisnību, jo izrādījās, ka viss ir likumīgi, vēsta laikraksts "Ventas Balss".


Daudzbērnu mammas – ģimenes ārstes Annas Matvejevas – vairāk nekā 2000 eiro vērtā kļūda bija tā, ka viņa, iesniedzot pēc ceturtā bērna piedzimšanas Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Ventspils reģionālajā nodaļā pirmsdzemdību un pēcdzemdību slimības lapas, neuzrakstīja iesniegumu par ģimenes valsts pabalstu. Bet viņa šo iesniegumu neuzrakstīja tādēļ, ka, kā apgalvo pati Anna, pēc pirmo trīs bērnu piedzimšanas viņai tādu iesniegumu nevajadzēja rakstīt – valsts pabalsts tika piešķirts automātiski, kad bērns bija sasniedzis gada vecumu. Kad normatīvajos aktos tika ieviestas izmaiņas – par nepieciešamību rakstīt iesniegumu valsts ģimenes pabalstam – daudzbērnu mamma nezina joprojām.

Ārsti terapeiti Annu Matvejevu Ventspilī zina daudzi, jo viņa pieņem kā ģimenes ārste pilsētas poliklīnikā. Taču, iespējams, ne visi zina, ka Anna Matvejeva vēl ir arī četru bērnu mamma. Vecākā meita jau ir pilngadīga un dzīvo atsevišķi. Bet trīs mazākie bērni ir nepilngadīgi, viņiem tagad ir 13, 8 un 6 gadi.

«Pēc katra bērna piedzimšanas es jau pēc gada sāku strādāt. Ar otro un trešo bērnu man problēmu ar pabalstiem nebija. Es nesu uz VSAA pirmsdzemdību un pēcdzemdību slimības lapas un, kad bērns sasniedza gadu, sāku saņemt valsts ģimenes pabalstu,» stāsta Anna. Tā bija pēc viņu bērnu piedzimšanas 2006. un 2010. gadā.

Ceturtais bērns ārstu ģimenē piedzima 2012. gada decembrī. Par to, ka ģimene nesaņem pabalstu par ceturto bērnu, Anna uzzināja pavisam nesen, lai cik dīvaini nebūtu, no VSAA Ventspils nodaļas darbiniekiem. 1. aprīlī viņai piezvanīja un informēja par to. Tajā pašā dienā Anna Matvejeva devās uz VSAA nodaļu, uzrakstīja iesniegumu par valsts pabalstu un saņēma VSAA lēmumu piešķirt ģimenes pabalstu par ceturto bērnu, kas piedzima 2012. gadā, sākot no 2018. gada 1. oktobra, kā arī izmaksāt piemaksas pie ģimenes pabalsta par trīs bērnu audzināšanu 66 eiro apmērā mēnesī, sākot no 2018. gada 1. oktobra. Ar šo pašu lēmumu Annai Matvejevai tika atteikts izmaksāt ģimenes pabalstu par jaunāko bērnu laikā no 2013. gada 17. decembra līdz 2018. gada 30. septembrim – pamatojoties ar to, ka «valsts sociālais pabalsts pieprasāms sešu mēnešu laikā». Ja šis termiņš ir nokavēts, ikmēneša pabalstu izmaksā tikai par iepriekšējiem sešiem mēnešiem. Līdz ar to valsts viņai izmaksāja nesaņemto naudu, kas viņai pienācās, tikai par pusgadu.

Tādējādi Anna Matvejeva nesaņēma gandrīz piecus gadus pabalstu par ceturto bērnu, kas 2015. un 2016. gadā bija 34,14 eiro, bet no 2017. gada 1. janvāra – 50,07 eiro. No 2018. gada 1. marta par diviem un vairāk bērniem vecumā no gada līdz 20 gadiem vēl tiek piešķirta piemaksa pie ģimenes pabalsta: par diviem bērniem 10 eiro, par trīs bērniem – 66 eiro, par katru nākamo par 50 eiro vairāk. Anna Matvejeva līdz šā gada 1. aprīlim saņēma 66,90 eiro – ģimenes pabalstu un piemaksu par otro un trešo bērnu. It kā ceturtā bērna viņu ģimenē nebūtu bijis, lai gan Annas jaunākajam dēlam ir dzimšanas apliecība, personas kods un viņš šogad uzsāks skolas gaitas!

Daudzbērnu mamma uzskata, ka tāda attieksme no valsts puses pret viņu ir netaisnīga un nolēma apstrīdēt VSAA lēmumu. Tomēr jurists, ar kuru viņa konsultējās, atrunāja viņu meklēt taisnību, jo likums viņas situācijā ir valsts pusē.

«Iznāk, ka es pati esmu vainīga, ka man valsts nemaksāja piecus gadus ģimenes pabalstu,» skumīgi konstatē ģimenes ārste. Viņa piezvanīja uz Tiesībsarga biroju, taču arī tur juriste telefoniski lūdza viņu nerakstīt vēstuli ar sūdzību, jo tādējādi viņa neko nepanāks.

Anna Matvejeva dalījusies ar savu rūgto pieredzi, lai brīdinātu citas mammas, jo īpaši daudzbērnu, kurām, iespējams, nav laika sekot līdzi visām izmaiņām likumdošanas aktos, un, lai arī viņas, tāpat kā Anna, nezaudētu valsts ģimenes pabalstu, kas pienākas.

Kad Anna ieradās VSAA Ventspils nodaļā rakstīt iesniegumu par pabalstu par ceturto bērnu, viņu nomierināja tādējādi, ka «tādu kā jūs ir daudz». Aprunājoties ar citām māmiņām, kas nesen laidušas pasaulē bērniņu, Anna saņēma tam apstiprinājumu: tik tiešām daudzi savas nezināšanas pēc nebija uzrakstījuši iesniegumus un arī kādu laiku nebija saņēmuši valsts pabalstu.

«Izrādās, ka tagad ģimenes pabalsts ir jāprasa no valsts, automātiski, bērnam piedzimstot, to nepiešķir,» nosaka Anna. Viņa patiesi izjūt aizvainojumu arī uz VSAA Ventspils nodaļas darbiniekiem, kuri laikus viņai nepiedāvāja uzrakstīt iesniegumu. VSAA Ventspils reģionālās nodaļas vadītāja Evita Reimane apgalvo: iesniegums ir bijis jāraksta vienmēr – vismaz kopš tā brīža, kad pabalstu sāka pārskaitīt uz bankas kontu. Viņa ir pārsteigta, ka daudzbērnu mamma ir aizmirsusi par šo.