Nesen no ieslodzījuma iznākušais un par dalību 13.janvāra grautiņos notiesātais Ansis Ataols Bērziņš piedāvā Latvijā izveidot "vecajo padomi", kurai būtu tiesības atcelt tiesu spriedumus.


Bērziņš šodien sarīkoja preses konferenci, kurā plaši analizēja tiesiskumu Latvijā un dažādu valsts iestāžu darbību. Viņš uzskata, ka Latvija nav tiesiska valsts. Bērziņš Vecrīgas grautiņos Saeimas logus esot izsitis aiz pārliecības un ir pārliecināts, ka šis pārkāpums ticis veikts sabiedrības interesēs.

Bērziņš uzskata, ka cietumsods personām ir jāpiemēro gadījumos, kad nodarīts nopietns kaitējums. "Man valsts nodarīja desmitiem tūkstoš reižu lielāku skādi, nekā es nodarīju, proti, pārdesmit latu lielu skādi, patiesībā vēlēdams tautai labu," spriedelēja Bērziņš, piebilstot, ka viņam nodarīts arī liels finansiālais kaitējums, jo viņš nevarēja strādāt.

"Latvijā augstākās instances tiesa piesedz zemāku instanču tiesu kļūdas un brāķi, nevis tās labo. Sistēma sagaida, ka cilvēks tai bučos roku," paziņoja Bērziņš, kurš uzskata, ka Latvijā ir ļoti lielas likumdošanas problēmas, daudz kas "pagrābts no plauktiņa" un pastāv "diezgan paviršs Saeimas darbs".

Ņemot vērā minēto, Bērziņš piedāvā vairākus risinājums. Pirmkārt, viņš vēlētos, lai Latvijā tiktu ieviesta "civila kontrole pār sistēmu". Otrkārt, esot jāpaplašina juridiskās palīdzības pieejamība sabiedrībai, bet treškārt, jānodrošina pilnvērtīga Satversmes tiesas pieejamība. Saistībā ar civilo kontroli, Bērziņš uzskata, ka tiesās jāizveido piesēdētāju institūts, lai "atšķaidītu juristu mafijas problēmu".

Bērziņš uzskata, ka Latvijā jāizveido augstākās uzraudzības institūcija jeb kaut kas līdzīgs "vecajo padomei", kurā sabiedrības cienītiem speciālistiem būtu tiesības atcelt tiesu spriedumus un tos nodot jaunai izskatīšanai, ja "redzētu, ka kaut kas pieņemts netaisnīgi".

Patlaban nav zināms, kādā veidā Bērziņš virzīs savus priekšlikumus. Bērziņa advokāts Jānis Mucenieks paziņoja, ka tālākā rīcība sekošot, taču patlaban ir pāragri komentēt, kā tas izpaudīsies. "Par konkrētu rīcību vēl domājam un strādājam, taču alternatīvas piedāvāsim," paziņoja advokāts.

Taujāts, kādam tad, viņaprāt, vajadzēja būt sodam par dalību grautiņos, Bērziņš atbildēja, kas tas varēja būt naudas sods.

Jau vēstīts, ka Bērziņš 30.novembrī tika atbrīvots no ieslodzījuma, kur viņš bija nonācis par dalību 13.janvāra grautiņos.

Bērziņš no cietuma tiks atbrīvots, jo ir izcietis viņam piespriesto brīvības atņemšanu uz gadu un astoņiem mēnešiem, kurā ieskaitīts arī nebrīvē pavadītais laiks Čehijas cietumā.